Popis projektu

Brontosauři v Himálajích podporují vzdělávání a kulturní dědictví v oblasti Ladakh (sev. Indie). Spolupracujeme na projektu propojení českých a Ladackých škol přes webové rozhraní, zprostředkováváme dobrovolnictví pro zájemce z české veřejnosti a finančně a odborně podporujeme školu ve vesnici Mulbekh v jejím rozvoji. Chceme umožnit autentický vhled do reality rozvojové země a pravdivější obraz o životě ve střední Evropě.

Ladakh je oblast geograficky a kulturně podobná Tibetu. V tradiční kultuře žili obyvatelé v malých komunitách, které nebyly závislé na okolí. Lidé se živili převážně pastevectvím a drobným zemědělstvím. Před čtyřiceti lety byla do hlavního města Ladakhu postavena cesta a hranice byly otevřeny okolí. Izolovaná oblast začala být vystavována jiným kulturním vlivům a životnímu stylu. Přívaly turistů a vymožeností spotřebitelské kultury vedou v současné době k problémům se získáváním energie, pitné i užitkové vody, zpracováním odpadu a dalším komplikacím.

Brontosauři reagují na zmíněné problémy a spolupracují s místními organizacemi ve třech hlavních oblastech:

Vzdělávací projekt La Ngonpo - zaměřený na multikulturní a globální výchovu žáků 2. stupně základních škol a nižších ročníků gymnázií. České a ladacké školy jsou propojeny webovým portálem sloužící pro přímou komunikaci žáků, která je uskutečněna v rámci vyučování podle vyvinuté metodiky. Realizátorem projektu je Multikulturní centrum praha a Hnutí Brontosaurus je partnerem zajišťující dobrovolníky.
Dobrovolnický program – pro zájemce z české veřejnosti zprostředkováváme možnost učit v ladackých veřejných a klášterních školách a pomáhat při stavbách a opravách klášterů.
Společně pro školu v Himálajích – odborně a finančně podporujeme školu ve vesnici Mulbekh v jejím rozvoji. V roce 2011 jsme přispěli 1 milion korun na stavbu nového školního internátu a získali pro školu finanční podporu 14. Dalajlámy.

Ladakh je oblast se starobylou a svébytnou kulturou. Místní společnost je stále plně funkční, i když životní úroveň se z evropského pohledu jeví jako nižší. Reakcí na kontakt s okolním světem je zpochybnění tradičních hodnot. To společně s klimatickými změnami způsobuje nepříznivý demografický vývoj, vytváření sociálních rozdílů a snahu o napodobení tušeného blahobytu vyspělých zemí. Podporou vzdělávání nabízíme ladackému obyvatelstvu možnost rozlišit pozitivní i negativní dopady jiných způsobu života a vytvořit si vlastní názor na další rozvoj své země. Věříme, že působením v Ladakhu projevíme naše sympatie s tradiční kulturou a připomeneme místnímu obyvatelstvu unikátnost jejich kultury. Chtěli bychom umožnit české veřejnosti co nejautentičtější vhled do života rozvojové země a naopak poskytnout Ladačanům pravdivější obraz o životě ve střední Evropě.